Žihľavka (urtikária) – prečo vzniká táto nepríjemná kožná reakcia a ako sa jej zbaviť?

Žihľavka (urtikária) – prečo vzniká táto nepríjemná kožná reakcia a ako sa jej zbaviť?

Pamätáte si, ako ste sa v detstve hrávali vonku a občas vás popŕhlila žihľava? Tak podobné príznaky môžete mať aj pri urtikárii (hovorovo žihľavke), ktorá je najčastejšie spôsobená alergickou reakciou. Ak zvykne občas potrápiť aj vás, zistite, ako sa prejavuje, aké ďalšie príznaky ju môžu sprevádzať a ako ju efektívne liečiť. 

Čo je to žihľavka?

Žihľavka je postihnutie kože, ktoré sa prejaví červenými a svrbivými miestami s pupencami/pľuzgierikmi. Pridať sa môže aj opuch. Žihľavka je zvyčajne prítomná od 30 minút do 72 hodín. Veľkosť a hustota pupencov sa môže u každého líšiť a objaviť sa môžu kdekoľvek na tele. 

Žihľavka sa odborne nazýva urtikária, no hovorový názov dostala preto, že koža pri nej vyzerá tak, ako keď nás popŕhli žihľava (lat. Urtica dioica). 

Príčinou vzniku žihľavky je najčastejšie alergická reakcia na rôzne alergény (od potravín cez uštipnutie hmyzom po lieky). Spôsobiť ju však môžu aj externé príčiny, napríklad extrémne teploty (chlad, teplo), tlak, ale aj rôzne bakteriálne či vírusové infekcie. 

Stojí za zmienku, že žihľavka nie je nákazlivá, pretože nejde o infekčné ochorenie. 

Kopřivka (urtikárie)

Vedeli ste?

Vedeli ste, že žihľavka patrí medzi 20 najčastejších kožných chorôb

Príčiny vzniku žihľavky a aké ďalšie príznaky sa môžu objaviť? 

Urtikária sa síce prejavuje na koži, no v skutočnosti sa týka celého tela. Alergická reakcia je totiž komplexný proces, kedy telo alergika zareaguje na prítomnosť cudzej častice (alergénu) a spôsobí obranný mechanizmus. 

Počas tohto mechanizmu naše telo vyplaví látku, ktorú nazývame histamín. Histamín potom priamo vyvolá celú škálu príznakov, ktorými sa telo snaží vypudiť zo seba alergén. Práve preto sa spolu so žihľavkou môžu objaviť aj iné prejavy, ako opuch slizníc, viečok, genitálií, ale aj problémy s dýchaním, hnačky alebo opuch kĺbov. 

Viac si o alergii a vzniku alergickej reakcie môžete prečítať v tomto článku

Ak sú vaše príznaky vážne (máte sťažené dýchanie, vyšší tep, nízky tlak, kŕče v bruchu, cítite hrčku v krku, opuchol vám jazyk), neváhajte vyhľadať lekársku pomoc. 

Aké formy žihľavky poznáme?

Podľa dĺžky trvania môže byť žihľavka akútna alebo chronická. 

Akútna žihľavka

(trvá do 6 týždňov): prejavy sa vyskytujú už po 20 minútach od kontaktu s alergénom, no nástup príznakov môže trvať aj niekoľko hodín, u každého je to individuálne. Tak ako rýchlo sa objavila, môže aj spontánne ustúpiť. Táto forma sa často objavuje u detí.

Chronická žihľavka

(trvá viac ako 6 týždňov): pri tejto forme je typická dlhodobá prítomnosť príznakov, poprípade sa príznaky môžu vrátiť po mesiacoch alebo rokoch remisie. Chronická urtikária výrazne ovplyvňuje kvalitu života – dokonca viac ako respiračná alergia. 

Liečba žihľavky

Vhodná liečba žihľavky závisí od toho, čo je jej príčinou. Prvým krokom je preto stanovenie diagnózy. Keďže vyrážky a opuch sú zväčša krátkodobé a nemusia byť prítomné v čase návštevy lekára, odporúča sa zapisovať si prejavy a symptómy. 

Eliminácia kontaktu s alergénom

Primárnym cieľom je odstránenie spúšťača (alergénu), ktorý spôsobuje reakciu. To však v mnohých prípadoch nie je jednoduché, pretože žihľavku môže spôsobovať široká škála vonkajších alebo vnútorných faktorov, poprípade ich kombinácia. 

Aj stres môže zhoršovať vaše príznaky, preto je dobré snažiť sa ho eliminovať v čo najväčšej možnej miere. 

Vonkajšie ošetrenie kože

Na zmiernenie nepríjemných príznakov žihľavky sa využívajú prípravkyna lokálne použitie (emolienciá, tekuté púdre, lokálne antihistaminiká vo forme gélu, krátkodobé použitie topických kortikosteroidov). Avšak na liečbu žihľavky sa primárne využívajú systémové antihistaminiká. 

Systémové antihistaminiká (tabletky)

Liekom prvej voľby pre akútnu a chronickú urtikáriu bývajú H1 antihistaminiká (využívajú sa aj na liečbu sennej nádchy). Ide o lieky, ktoré zabránia naviazaniu histamínu na daný receptor, a tým pádom sa zabráni aj vzniku príznakov alergie.

Ak antihistaminiká nezaberajú, je nutné navštíviť špecialistu, ktorý môže predpísať monoklonálne protilátky alebo imunomodulačné lieky.  

Po akých antihistaminikách siahnuť?

Antihistaminiká patria k najpredpisovanejším liekom a mnohé z nich si môžete kúpiť aj bez lekárskeho predpisu. Staršie antihistaminiká (1. generácie) sa však v praxi využívajú už o čosi menej, pretože majú známe vedľajšie účinky vo forme ospalosti a únavy.  

Práve preto vznikli moderné antihistaminiká, ktoré už tieto vedľajšie účinky nemajú a sú bezpečné na užívanie. Medzi moderné antihistaminiká radíme aj účinnú látku dezloratadín, ktorá má tieto benefity: 

  • nespôsobuje ospalosť
  • pôsobí až 24 hodín, preto stačí jedna tableta denne, 
  • nízke riziko liekových interakcií. 

Dezloratadín sa nachádza aj vo voľnopredajnom lieku Dasseltino, ktorý si kúpite bez lekárskeho predpisu. Voľnopredajný liek môžete užívať krátkodobo, ak sa ani po 10 dňoch nedostaví zlepšenie príznakov, odporúčame vyhľadať lekára. 

Dasseltino

Efektívnu úľavu od alergie poskytne liek Dasseltino.
Jedna tableta denne pre aktívne dni a pokojné noci bez nepríjemných príznakov.

Kúpiť

Pred použitím si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľov alebo sa poraďte s lekárom či lekárnikom. Dasseltino je liek na vnútorné použitie. Dasseltino obsahuje dezloratadín.

Všetky práva vyhradené. Krka, tovarna zdravil, d. d., Novo mesto